09:00 - 24:00
eCccam'e Hoş Geldiniz.

Uydu Alıcısı Nasıl Çalışır?

Uydu alıcısı nasıl çalışır? Uydu TV sisteminin tamamındaki son bileşen uydu alıcısı dır.

Uydu alıcısı ne işe yarar?

Uydu Alıcının dört önemli işi var bunlardan bazıları aşağıda sıralıyorum;

  1. Şifreli sinyali deşifre ediyor. Sinyali açmak için, alıcı bu programlama paketi için uygun dekoder çipine ihtiyaç duyar. Sağlayıcı, kod çözme programlarında gerekli ayarlamaları yapmak için çip ile uydu sinyali aracılığıyla iletişim kurabilir. Sağlayıcı, yasadışı de-scramblers’ı yasadışı kullanıcılara karşı bir elektronik karşı önlem olarak (ECM) kesintiye uğratan sinyaller gönderebilir .
  2. Dijital MPEG-2 veya MPEG-4 sinyalini alır ve standart bir televizyonun tanıyabileceği bir analog formatta dönüştürür. Amerika Birleşik Devletleri’nde, alıcılar dijital sinyali analog Ulusal Televizyon Sistemleri Komitesi (NTSC) formatına dönüştürür. Bazı yemek ve alıcı kurulumları da bir HDTV sinyali verebilir .
  3. Tek tek kanalları daha büyük uydu sinyalinden çıkarır. Alıcıdaki kanalı değiştirdiğinizde, bu kanal için sadece TV’nize sinyal gönderir. Alıcı bir seferde yalnızca bir kanalı tükettiğinden, bir programı bantlayamaz ve bir diğerini izleyemezsiniz. Aynı alıcıya bağlanan iki TV’de iki farklı programı da izleyemezsiniz. Geleneksel kablo üzerinde standart olan bu şeyleri yapmak için, ek bir alıcı almanız gerekir.
  4. İzleme başına ödemeli programları izler ve fatura bilgilerini vermek için sağlayıcının genel merkezinde bir bilgisayarı periyodik olarak arar.

Uydu alıcıları da başka özellikler de var. Sağlayıcıdan bir programlama çizelgesi sinyali alırlar ve bu bilgiyi bir ekran programlama rehberinde sunarlar. Birçok alıcının ebeveyn kilitleme seçenekleri vardır ve bazılarında canlı televizyonu duraklatmanıza veya bir sabit sürücüye kaydetmenize izin veren yerleşik dijital video kaydediciler (DVR’ler) vardır .

Bu alıcı özellikleri uydu TV teknolojisine sadece yeni bonuslar eklenmiştir. Film kalitesinde resim ve sesiyle, uydu TV tüketiciler için popüler bir yatırım haline geliyor. Gelişmiş görüntü kalitesi ve genişletilmiş kanal seçimine de sahip olan dijital kablo, uydu sağlayıcılarına en sert rakip olarak kanıtlanmıştır. Televizyon savaşı, uydu ve dijital kablo teknolojileri ile bu hizmetleri sunan sağlayıcılar arasında güçlü bir şekilde artıyor. Çoğu hane halkında lüks olarak kabul edildiğinde, sağlayıcılar, rekabetçi fırsatlar sunmak ve müşterileri kazanmak için İnternet ve telefon hizmetleriyle TV‘yi bir araya getirdikçe uydu ve dijital kablo oldukça yaygın hale geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön